Ze stránky Miciny.cz

11.05.2014 13:05

Kočka v novém domově - seznamování

Sobota, 15. březen 2014

Když si domů přineseme nový kočičí přírůstek, není to změna jen pro členy domácnosti, ale především pro zmiňovanou kočku. Jak to udělat, aby tento důležitý milník v životě kočky (i jejích páníčků) proběhl pro všechny zúčastněné co nejlépe, o tom je dnešní povídání.

Kočičí první průzkum okolí

Nezáleží ani tak moc na tom, krčí-li se v přepravním boxu čistokrevné koťátko, mourek z útulku, nalezenec od popelnic či stará kočičí dáma, kterou nám někdo daroval. S největší pravděpodobností bude zvíře stresované a bude se bát. Postupujeme proto velmi ohleduplně. Přepravku postavíme do místnosti, kde bude mít kočka krmení a toaletu. V žádném případě se zvíře z boxu nesnažíme vysypat. Dopřejme mu čas a vyčkejme, až ho zvědavost vyláká ven. Plašší kočky patrně okamžitě vyhledají nový úkryt, kde mohou strávit i mnoho dalších hodin. Respektujeme to. Bojácnější kočky se obvykle na první průzkum vydají až v klidu noci. Pokud se náš nový člen rodiny nechá pochovat, odneseme ho nejdříve na toaletu, kde ho posadíme a packou mu párkrát hrábneme do kočkolitu. Dáme mu tak jasně najevo, kde je jeho místo k vyprazdňování. Toto obzvláště u koťat ještě párkrát zopakujeme, aby si umístění záchodu skutečně zapamatovala. S největší pravděpodobností toho nová kočka zpočátku příliš nesní, i tak musí být misky na jídlo i vodu plné.

 

Jak se kamarádí kočky

Máme-li větší dům, či obývá-li ho s námi ještě další zvíře, dávkujme nové vjemy nováčkovi postupně. Každý den mu otevřeme další dveře, za nimiž se skrývá nová místnost k prozkoumání. Setkání „domorodce“ s „nováčkem“ většinou proběhne první či druhý den. Seznamování dvou koček bývá dramatické: „domorodec“ bývá zvědavý a zároveň rozčilený, kdože se mu vkrádá do rajónu. Též „nováčkem“ lomcuje zvědavost a zároveň i strach. I přes hrůzostrašné vrčení, syčení, ježení, prskání, fackování tlapkami, které seznamování dvou šelmiček v prvních dnech provází, to většinou dopadne dobře a oba se během několik týdnů skamarádí. Do kočičích bojů nezasahujeme – stanovují si tak pozice v hierarchii a své role. Svoji náklonnost dělíme mezi obě kočky spravedlivě, aby na sebe nežárlily. Obecně platí, že kočky si na sebe lépe zvyknou, je-li ta nová mladší než usedlík.

 

Když jdeme s novou kočkou ven

Pokud chceme pouštět naši novou kočku ven, rozhodně to neuděláme v prvních 14 dnech po jejím příchodu. S pouštěním ven raději otálíme ještě déle a dveře jí otevřeme teprve tehdy, když si u nás zcela zvykne a přijde na zavolání. Pod střechou budeme zpočátku držet i kočku „na ven“. I ona si musí na nové prostředí zvyknout, očichat ho a „ oposlouchat“. Teprve potom přestane mít snahu vrátit se do původního domova.

 

Kočka a pes

Obecně vžitý názor, že psi a kočky se od přírody nesnášejí, nemusí být vůbec pravda. Hodně záleží na chovateli, jak svá zvířata vede. Máme-li již novou kočku v autě před domem, zavoláme svého psa, ať je svědkem toho, že ji přinášíme domů, že to není vetřelec a že s její přítomností páníček souhlasí. Nováčka zavřeme do nějaké místnosti. Zvířata začnou pravděpodobně komunikovat přes dveře – očichávání, hrabání, syčení, kňučení… Po pár dnech, až si na sebe takto zvyknou, vyměňte jim např. hračky či misky – budou se tak moci neosobně seznámit s pachem toho druhého. Dalším krokem je, že psa vypustíme na celý den na zahradu či ho zavřeme do jedné místnosti, kde pobývala kočka, a ji necháme prozkoumat zbytek domu. V den D, kdy se rozhodneme, že zvířata už konečně pustíme k sobě, připneme psovi vodítko a kočce zajistíme pro všechny případy možnost úniku do vyšších poloh.

 

Každé zvíře potřebuje na přivyknutí jiné množství času, buďte klidní, trpěliví a nesnažte se ho nutit do něčeho, co samo (zatím) nechce. Předem vše proberte i s dětmi a vysvětlete jim, co s novou kočičkou mohou a co ne. Za pár týdnů se nové prostředí pro kočku stane domovem, kde s vámi bude moci prožít mnoho spokojených let.

 

Autorka: Iva Musilová

autor článku: Iva Musilová

Počet přečtení tohoto článku: 1753